Στέγαση

Το Πανεπιστήμιο διαθέτει σε φοιτητές με χαμηλό εισόδημα καθαρά και λειτουργικά δωμάτια (φοιτητικές εστίες).

Για να δείτε αν έχετε δικαίωμα φιλοξενίας σ’ αυτά τα δωμάτια, θα πρέπει να απευθυνθείτε στη Φοιτητική Μέριμνα και να καταθέσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Το δικαίωμα αυτό επανεξετάζεται κάθε χρόνο. Τα δωμάτια που προσφέρονται είναι για ένα ή για δύο άτομα. Αν σας δοθεί δίκλινο δωμάτιο, θα πρέπει να συγκατοικήσετε είτε με κάποιο συνάδελφό σας του ίδιου φύλου και του ίδιου Τμήματος που θα σας προτείνει η Φοιτητική Μέριμνα, είτε με κάποιο άλλο άτομο, με τις ίδιες πάντα προϋποθέσεις.

Διαδικασία επιλογής των φοιτητών

Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επιλογής των φοιτητών που θα μείνουν στις εστίες, η οποία στηρίζεται σε μια σειρά αντικειμενικών κριτηρίων (που μπορείτε να τα μάθετε από τη Φοιτητική Μέριμνα), τα αποτελέσματα ανακοινώνονται άμεσα. Αυτό συνήθως γίνεται λίγες μέρες μετά τη λήξη της περιόδου εγγραφών (πρώτο πενθήμερο του Οκτώβρη).