Επισημάνσεις σχετικά με το Ν. 4218/2013 (ΦΕΚ268, Α')

Θέμα  : Μεταφορά θέσεων Φοίτησης Δημοσίων Υπαλλήλων κ.α.

Φοιτητές/τριες του Τμήματος που είναι έμμισθοι δημόσιοι λειτουργοί ή  υπάλληλοι του Δημοσίου, των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης καθώς και τα αιρετά Οργανα των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή μόνιμα υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις και στα Σώματα Ασφαλείας, δικαιούνται να μεταφέρουν τη θέση φοίτησής τους σε αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα Πανεπιστημίου που εδρεύει στην πόλη όπου παρέχουν τις υπηρεσίες τους. Στην περίπτωση που δεν υφίσταται αντίστοιχη Σχολή ή τμήμα ΑΕΙ στον τόπο αυτό, δύνανται να μεταφέρουν τη θέση φοίτησής τους στον πλησιέστερο ΑΕΙ της πόλης όπου παρέχουν τις υπηρεσίες τους.

Επισημαίνεται ότι αναμένεται η έκδοση Υπουργικής Απόφασης που θα ρυθμίσει τη διαδικασία μεταφοράς των θέσεων.

Θέμα : Εξεταστικές περίοδοι Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014

Οι φοιτητές/τριες των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014 σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα εξάμηνα, ανεξάρτητα αν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.

Θέμα : Κατατάξεις πτυχιούχων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Το ποσοστό των κατατάξεων πτυχιούχων Πανεπιστημίων, ΤΕΙ ή ισοτίμων προς αυτά Ιδρυμάτων της Ελλάδας ή του εξωτερικού (αναγνωρισμένων από το ΔΟΑΤΑΠ), ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς και των κατόχων πτυχίων σχολών υπερδιετούς και διετούς κύκλου σπουδών αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλων Υπουργείων, ορίζεται σε ποσοστό 12% επί του αριθμού των εισακτέων σε κάθε Τμήμα Πανεπιστημίου.

Δεδομένης της αναμονής έκδοσης Υ.Α. που θα ρυθμίζει θέματα των κατατακτηρίων εξετάσεων οι προγραμματισμένες κατατακτήριες εξετάσεις αναβάλλονται