Νέο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Διεθνών Αναπτυξιακών Σπουδών (International Development Studies) του Τσεχικού Πανεπιστημίου Palacky, στο Olomouc της Δημοκρατίας της Τσεχίας

Το Τσεχικό Πανεπιστήμιο Palacky, στο Olomouc της Δημοκρατίας της Τσεχίας έχει δημιουργήσει ένα νέο μεταπτυχιακό πρόγραμμα στις Διεθνείς Αναπτυξιακές Σπουδές (International Development Studies) στην Αγγλική Γλώσσα.

Το Τσεχικό Πανεπιστήμιο Palacky, στο Olomouc είναι ένα από τα παλαιότερα Πανεπιστήμια στην Κεντρική Ευρώπη. Ιδρύθηκε το 1573. Έχει οκτώ σχολές και 23.000 περίπου φοιτητές και είναι ένα από τα κορυφαία κέντρα διδασκαλίας και έρευνας στην Δημοκρατία της Τσεχίας.

Ο στόχος του νέου μεταπτυχιακού προγράμματος Διεθνών Αναπτυξιακών Σπουδών είναι να προετοιμάσει επαγγελματίες για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία στην αναπτυξιακή πολιτική και πρακτική. Οι φοιτητές εκεί θα αποκτήσουν βαθιά γνώση στον τομέα της ανάπτυξης, που σχετίζεται με θέματα ανάπτυξης, καθώς και τη μεθοδολογία της έρευνας. Μπορούν να επιλέξουν από μία ποικιλία μαθημάτων εξειδίκευσης που να ταιριάζει καλύτερα με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους. Με την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματός τους θα έχουν τα κατάλληλα εφόδια για να εργαστούν σε κρατικούς, καθώς και ιδιωτικούς και μη-κυβερνητικούς φορείς σε εθνικό και διεθνής επίπεδο.

Η δομή του προγράμματος:

Οι φοιτητές είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν μαθήματα με την ακόλουθη δομή:

Υποχρεωτικά μαθήματα(και τα επτά μαθήματα):

-Γεωγραφία ανάπτυξης και παγκοσμιοποίηση

-Θεωρίες ανάπτυξης

-Πολιτικές γεωγραφικές διαδικασίες στον αναπτυσσόμενο κόσμο

-Την οικονομία της ανάπτυξης

-Περιβαλλοντική γεωγραφία

-Την αειφόρο ανάπτυξη

-Αναπτυξιακή βοήθεια

Μεθοδολογικά μαθήματα(τουλάχιστον ένα μάθημα):

-Ποσοτικοί μέθοδοι στην ανάπτυξη

-Ποιοτικού μέθοδοι στην ανάπτυξη

Περιφερειακά μαθήματα (τουλάχιστον δύο μαθήματα):

-Γεωγραφία και ανάπτυξη της Λατινικής Αμερικής

-Γεωγραφία και ανάπτυξη της Αφρικής και Μέσης Ανατολής

-Γεωγραφία και ανάπτυξη της Νότιας και Νοτιανατολικής Ασίας

-Γεωγραφία και ανάπτυξη της Κεντρικής Ασίας και της περιοχής του Καυκάσου

Επιλεγμένα μαθήματα εξειδίκευσης (4-7 μαθήματα):

Η προσφορά των μαθημάτων ειδικότητας μπορεί ν’ αλλάξει οποιαδήποτε χρονιά.

-Παγκόσμιων περιβαλλοντικών ζητημάτων

-Έργο διαχείρισης του κύκλου

-Γεωγραφία της Δημοκρατίας της Τσεχίας

-Αξιολόγηση των σχεδίων ανάπτυξης

-Σύγκρουση, ασφάλεια και ανάπτυξη

-Παγκόσμιες προκλήσεις

-Διεθνής πολιτική οικονομία της ανάπτυξης

-Διαπραγμάτευση, διευκόλυνση, διαμεσολάβηση

-Την ανάπτυξη της κοινότητας και την συμμετοχή

-Οικοτροφείο

Μετά την ολοκλήρωση των απαιτούμενων μαθημάτων οι φοιτητές υποβάλλουν και υποστηρίζουν την διατριβή τους (20.000-25.000 λέξεις) και δίνουν γραπτά την τελική τους εξέταση.

Το πρόγραμμα είναι ανοικτό σε φοιτητές από ολόκληρο τον κόσμο.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι δύο έτη.

Τα ετήσια δίδακτρα είναι €1.200.-

Προϋποθέσεις εισαγωγής στο πρόγραμμα(Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα  http://www.development.upol.cz/studium/ids/admission/ ):

1.Επιτυχής ολοκλήρωση προπτυχιακών σπουδών (κατά προτίμηση αντικείμενο σχετικό με την διεθνή ανάπτυξη).

2.Καλές ακαδημαϊκές επιδόσεις.

3.Δύο ακαδημαϊκές συστατικές επιστολές.

4.Επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος(μέχρι 1.000 λέξεις).

5.Πλήρες βιογραφικό σημείωμα.

6.English Language Proficiency στο Β2 του Κοινού Ευρωπαϊκού Πλαισίου Επίπεδο (π.χ. IELTS-συνολική βαθμολογία 5.0 και όχι λιγότερο από 5.0 βαθμούς σε κάθε συνιστώσα δεξιότητα).

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση και να την αποστείλουν ταχυδρομικά με όλα τα ως άνω απαιτούμενα έγγραφα μέχρι τις 15Ιουλίου 2013 (όπως θα αποδεικνύεται από την σφραγίδα του ταχυδρομείου) στην διεύθυνση: Department of International Development Studies,

Faculty of Science,

Dana Gronychová,

Palacky University in Olomouc,

17 listopadu 12,

77146 Olomouc,

Czech Republic

και να αποστείλουν ένα αντίγραφο της συμπληρωμένης αίτησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση ids-olomouc@upol.cz

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα  http://www.development.upol.cz/ids ή να επικοινωνούν τηλεφωνικά +420 585 634 985 ή ηλεκτρονικά ids-olomouc@upol.cz  με την ίδια τη Σχολή.