Διευκρινήσεις σχετικά με το στεγαστικό επίδομα των φοιτητών

Σε ό,τι αφορά το έντυπο Ε9, ο έλεγχος δεν περιορίζεται μόνο στον δικαιούχο – πατέρα του φοιτητή, αλλά σε όλη την οικογένεια, συμπεριλαμβανομένων και της συζύγου, του φοιτητή. Συνεπώς, δικαιολογητικά της δαπάνης αποτελούν τα έντυπα Ε9 των γονέων, τα οποία απεικονίζουν την συνολική περιουσιακή κατάσταση της οικογένειας, όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι την ημέρα υποβολής της αίτησης. Σε περίπτωση υποβολής εντύπων Ε9 σε προηγούμενα από το τελευταίο έτος (2013), συνυποβάλλεται υπεύθυνη δήλωση για τη μη μεταβολή της περιουσιακής κατάστασης. Εάν ο/η σύζυγος δεν έχουν στην κατοχή τους ακίνητη περιουσία και συνεπώς δεν υποβάλλουν Ε9, υποβάλλεται σχετική υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τον ενδιαφερόμενο.

Απαραίτητο δικαιολογητικό για την εξόφληση είναι η φωτοτυπία της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπέζης, όπου αναγράφεται το IBAN του τραπεζικού λογαριασμού, στον οποίο επιθυμεί ο δικαιούχος να κατατεθεί η οικονομική ενίσχυση. Σημειώνεται ότι το όνομα του δικαιούχου θα πρέπει απαραίτητα να ταυτίζεται με το όνομα που αναγράφεται στην σελίδα.

Όλα τα δικαιολογητικά θα πρέπει να είναι πρωτότυπα ή επικυρωμένα από δημόσια αρχή, διαφορετικά θα πρέπει οι φωτοτυπίες αυτών να συνοδεύονται από υπεύθυνη δήλωση περί ακριβούς φωτοαντιγράφου.