ΥΠΑΤΙΑ: Πρόγραμμα υποτροφιών Υποψηφίων Διδακτόρων Πανεπιστημίου Αιγαίου

ΥΠΑΤΙΑ

Πρόγραμμα υποτροφιών Υποψηφίων Διδακτόρων

Πανεπιστημίου Αιγαίου

Προκηρύχθηκε η 3η κατά σειρά προκήρυξη υποτροφιών του Προγράμματος ΥΠΑΤΙΑ.

Με γνώμονα την περαιτέρω ενδυνάμωση του ερευνητικού δυναμικού του Πανεπιστημίου Αιγαίου, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου έχει θεσπίσει το Πρόγραμμα Υποτροφιών Διδακτορικών Σπουδών ΥΠΑΤΙΑ. Η χρηματοδότηση του προγράμματος αντλείται αποκλειστικά από ίδιους πόρους του ιδρύματος και συγκεκριμένα από το αποθεματικό του Ειδικού Λογαριασμού Έρευνας Πανεπιστημίου Αιγαίου. Το πρόγραμμα ΥΠΑΤΙΑ λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 και προσφέρει ήδη 12 υποτροφίες.

Η προκήρυξη του Προγράμματος Υποτροφιών ΥΠΑΤΙΑ απευθύνεται σε κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου ή άλλων αναγνωρισμένων Πανεπιστημίων της ημεδαπής και της αλλοδαπής, που επιθυμούν να ενταχθούν στην ερευνητική κοινότητα του Πανεπιστημίου Αιγαίου για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής, με επιβλέποντα/ουσα μέλος ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Οι υποτροφίες ΥΠΑΤΙΑ διασφαλίζουν στους υποψήφιους διδάκτορες ευνοϊκές συνθήκες για τη μόνιμη εγκατάστασή τους στην έδρα του Τμήματος υποδοχής και την απρόσκοπτη εκπόνηση της διατριβής τους. Επίσης, ευνοούν την ένταξη των νέων επιστημόνων στη διδακτική και ερευνητική κοινότητα του Πανεπιστημίου Αιγαίου και στη διεθνή επιστημονική κοινότητα γενικότερα.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, η προκήρυξη υποτροφιών του προγράμματος ΥΠΑΤΙΑ απευθύνεται στα επιστημονικά πεδία της «Σχολής Περιβάλλοντος» του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ειδικότερα στα Τμήματα α) Περιβάλλοντος, β) Επιστημών της Θάλασσας και γ) Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής.

Λεπτομέρειες για το Πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ