Υποτροφία «Παναγιώτη Σεβαστέλη»

Δικαιούχος  της υποτροφίας  είναι  ο αριστεύσας  διπλωματούχος απόφοιτος  ΜΔΕ  του  Τμήματος  που έχει σειρά (ακολουθεί σχετικός πίνακας),  ο οποίος αποφοιτά  κατά το συγκεκριμένο  ακαδημαϊκό έτος.

Η ανακοίνωση του δικαιούχου της  υποτροφίας γίνεται από τη ΓΣΕΣ του αντίστοιχου Τμήματος  μετά την ολοκλήρωση και της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου, λαμβάνοντας υπόψη όλες τις περιόδους αποφοίτησης  -εξεταστικές περιόδους-του συγκεκριμένου ακαδημαϊκού έτους.

Η απονομή της υποτροφίας γίνεται κατά την  τελευταία Τελετή Καθομολόγησης  του συγκεκριμένου ακαδημαϊκού έτους (η οποία έπεται της εξεταστικής Σεπτεμβρίου).  Στην περίπτωση που ο αριστεύσας έχει ορκιστεί σε προηγούμενη τελετή, ανακοινώνεται η χορήγηση της υποτροφίας και το όνομά του.

Η χρονολογική σειρά απονομής στα Τμήματα εμφανίζεται στον επόμενο πίνακα και τα Τμήματα ανακοινώνονται  (ως υπενθύμιση) κάθε Ιούνιο από την Πρυτανεία ταυτόχρονα  με τον ορισμό των ημερομηνιών καθομολόγησης  του επόμενου ακαδημαϊκού έτους.

Σύμφωνα με τη σχετική απόφαση του Ειδικού Λογαριασμού, λαμβάνεται μέριμνα για εξαντλητική παρουσία όλων των Τμημάτων πριν την εμφάνιση για δεύτερη φορά κάποιου Τμήματος.

Εάν ιδρυθεί ΠΜΣ στην Πανεπιστημιακή Μονάδα Λήμνου, η Μονάδα θα παρεμβληθεί άμεσα στον κατάλογο των Τμημάτων παίρνοντας τη σειρά της στην εναλλαγή των Πανεπιστημιακών Μονάδων.

Οι γραμματείες των Τμημάτων που απονέμουν την υποτροφία κατά το συγκεκριμένο ακαδημαϊκό έτος  ενημερώνουν το δικαιούχο  και αναλαμβάνουν την ολοκλήρωση της διαδικασίας με τον ΕΛΕ (έκδοση επιταγής στο όνομα του δικαιούχου, παράδοση ή αποστολή της) , ενώ  ενημερώνουν την Κεντρική Δ/νση Δημοσίων-Διεθνών Σχέσεων για τα ονόματα των υποτρόφων, ώστε να τηρείται ενιαίο αρχείο.

Η σειρά των Τμημάτων, σύμφωνα πάντα με την σχετική απόφαση του Ε.Λ.Ε., είναι:

Ακαδημαϊκό έτος

Σχολή Περιβάλλοντος

ΤΠΤΕ

ΣΚΕ

… ολοκληρώνεται η χορήγηση σε όλα τα Τμήματα και  συνεχίζεται με επανάληψη της άνω σειράς.